Biraz Da Kültürlenelim : Berlin’de Gezilebilecek 10 Müze

Bilmediğimiz bir şehri gezmek sadece yiyip içip eğlenmekten ibaret değil hepimizin bildiği üzere. Normalde çılgınlarca müze gezen bir insan değildim ama hem İstanbul’a döndüğümde blog yazacak olmanın verdiği hevesle, hem de Berlin’de geçirdiğim 1 haftayı biraz daha verimli geçirmek adına 4 gün boyunca müzeden müzeye koştum. Ancak Berlin gerçekten müze cenneti ve ben aynı şeyleri yapmaktan sıkılan bir insanım 😊 Müzelerin hepsini görme şansım olmadı ve bunun olmayacağını daha gitmeden bildiğim için en bilindik müzelerden ziyade biraz daha farklı müzelere gitmeye çalıştım. İnanın size burada bir şeylerin tarihini anlatmak bana da pek eğlenceli gelmiyor, o yüzden bilmeniz gereken kadarından bahsedip gerisini kısa tutacağım. Şöyle buyrun efenim :

1. Topography of Terror

En bilindik müzelere gimemeye çalıştım derken en bilindik müzelerden biriyle başlamam peki sdjkhdfjg. Nazi hakimiyetinin yarattığı o korkunç tabloyu birçok belgeyle ve tarihi fotoğrafla gözler önüne seren kalıcı bir sergi. Bütün o dehşeti oldukça yakından görmemize vesile olurken, bunların bir daha yaşanmamasını amaçlıyor. Sergi herkese açık ve ücretsiz. Bundan dolayı normalden bir tık daha kalabalık olabiliyor. Sergideki fotoğrafları incelerken, ünlü siyaset adamlarının ses kayıtlarını dinlerken insanın tüyleri ürperiyor. Bütün yaşananların gerçekliğini kavradıkça daha çok hayret edip üzülmemek elde değil.

2. Memorial to The Murdered Jews of Europe

Memorial to the Murdered Jews of Europe, yani Katledilen Avrupa Yahudileri Anıtı, mimar Peter Eisenman’ın tasarladığı, Berlin’in orta yerinde 1900 m2’lik bir alanda çeşitli yüksekliklerde 2711 beton bloktan oluşan yahudi soykırımı anıtıdır. Vandalizm kurbanı olmaması için boya tutmayan bir materyalden yapılmış.

Bu betonların yapımında bir skandal patlak vermiş. Blokları üretmekle görevli şirket, aynı zamanda Nazi yönetimine Zyklon B gazı üreten şirketmiş. Geçmişi unutmuyoruz, geleceği birlikte kuruyoruz mesajı vermeye çalışsalar da.. bilemiyorum. Ne kadar mantıklı olduğu tartışılır.

3. Natural History Museum

İsminden de anlaşıldığı gibi burası bir doğa tarihi müzesi. İçerisi oldukça geniş, en azından 1,5 saat kadar içerde kalmışımdır diye tahmin ediyorum. Yalnız burayı düşündükçe beni aşırı geren bir nokta var, bazı hayvanların yanındaki yazılar Almancaydı ve müzedeki hayvanların doldurma mı yoksa maket mi olduğunu asla anlamadım. Maket olduğunu düşünerek, doldurma olabileceği ihtimali aklıma geldikçe içimden tiz çığlıklar atarak bütün müzeyi gezdim. Yani en sevdiğim müze olmadı tabi ki ama sadece girişindeki kocccaman dinozoru görmek için bile gidilebilir.

Yetişkin : 8 Euro

İndirimli : 5 Euro

4. Jewish Museum

Buraya Berlin’deki ilk müze gezme günümün en sonunda geldiğim için midir bilmem, artık kendime HADİ İDİL YAPABİLİRSİN şeklinde destek vererek zorlukla gezdiğim bir müze oldu Yahudi Müzesi. Müze daha çok Almanya Yahudilerinin kültürel, politik ve sosyal tarihini göstermeye ve soykırım gerçeğini gözler önüne sermeye yönelik. Eğer olan biten ilginizi çekiyorsa veya biraz daha yakından görmek istiyorsanız mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

Yetişkin : 8 Euro

İndirimli : 3 Euro

5. Spy Museum

Berlin çok uzun bir süre boyunca Soğuk Savaş’ın iki cephesinin karşı karşıya kaldığı bir şehirdi. Bu yüzden Berlin’in ‘’ajanların ana vatanı’’ olarak adlandırılması pek de şaşırtıcı olmaz sanırım. Bu müzede Hitler’in kullandığı şifreleme cihazı Engima’dan tutun da topuklu ayakkabıların altına yerleştirilen bıçaklara, James Bond filminden orijinal parçalara, sütyen kameralarına bile yer verilmiş. Aynı zamanda müzenin içinde bir oda var; tam bu ajan filmlerinde gördüğümüz, lazerlere değmeden geçilmesi gereken odalardan. Daha çok çocuklar bunu deniyordu ben oradayken ama yalan yok, ben de yaparken inanılmaz keyif aldım. Orada bulunan ilginç odalardan bir tanesi de normal bir ofis gibi döşenmişti. Yapmanız gereken şey gidip masanın üzerindeki telefonu açmak ve size verecekleri yönergeyi dinleyip 1 dakika içinde odaya saklanmış bütün dinleme cihazlarını masanın üzerinde bulunan aletle tespit etmek. Müzenin bir diğer bölümünde ise radyo frekanslarını dinleyerek iki ajanın birbirlerine söylediklerini çözümlemeye çalışıyorsunuz. Sanırım müzede rahat bi’ 2,5 saatimi harcadım ama kesinlikle değdi. Berlin’de gezmekten en keyif aldığım müzelerden biri oldu. İlginiz varsa mutlaka görün.

Yetişkin : 12 Euro

İndirimli : 8 Euro

6. DDR Museum

Burası Demokratik Almanya Cumhuriyeti insanlarının günlük yaşamına şahit olabileceğiniz bir müze. Dokunulabilir tarih konseptiyle yapılmış. İsterseniz Trabant marka olan bir otomobilin direksiyonuna geçip gerçekçi bir atmosferde araba kullanabilir ya da oturma odasında DDR haber kuşağını izleyebilirsiniz. Vitrinlerde çoğunlukla insanların evlerinden getirdikleri eşyalar var, bu yüzden o dönemin havasını rahatlıkla soluyabiliyorsunuz. Burası da çok keyifli bir müzeydi, Almanya’nın tarihiyle ilgileniyorsanız muttttlaka görülmeli.

Yetişkin : 9,80 Euro

İndirimli : 6 Euro

7. Magic Museum

Bir kere ne yalan söyleyeyim buraya girdiğim ilk an bi’ düşündüm ‘’lan acaba girmesem mi’’ diye. Çünkü müze yerin bir tık altında ve biraz karanlık. Ben gittiğimde çok boş görünüyordu ama arkamdan giren bir grup turistle resmen şenlendim… Girişteki amca çok tatlıydı. Sizi içeri almadan önce Houdini’nin saçma sapan bir zinciri var böyle dolanmış, ‘’bakalım yeterince sihirli ellerin var mı 😉😉’’ diyerek önce size onu çözdürmeye çalışıyor. Ben yapamadım, bir süre sonra adam da pes etti tabii. Girerken size içerde işinize yarayacak bir rehber veriyorlar. Sihirle ilgili şeylerin tarihini okurken aralarda durup interaktif bir şeyler yapmanız gerekiyor. Mesela bir tarot masasına oturup kart falan çekmeniz gerekiyor. Onun biraz ilerisinde kocaman bir tablo var, resimdeki anahtarların ve böceklerin doğru sayısını bulmanız isteniyor sizden. Bulabilirseniz çıkışta size küçük bir hediye veriyorlar 😊 Müzenin içeriğinden daha fazla söz etmeyeceğim çünkü heyecanı kaçmasın. Ama şunu söyleyebilirim ki her ne kadar ben çok keyif aldıysam da sizi çok çekecek bir müze olmayabilir. Çünkü özellikle son odası biraz daha çocuklara yönelik. Sonra vay efendim İdil önerdi gittik paramız çöp oldu diye dedikodumu yapmayın…

Yetişkin : 12 Euro

İndirimli : 9,5 Euro

8. People Museum

Bu müze oldukça ilginçti, aynı zamanda da eğlenceli. Tıbbi ve eğitimsel kaynaklar için kullanılan gerçek organlar falan var. İnsan ve hayvanların anatomisini ve fizyolojisini oldukça detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Biraz sıkıcı gelmişti bana ilk duyduğumda ancak içerdeyken gerçekten çıkmak istemedim çünkü insan vücuduyla ilgili aklınıza gelebilecek neredeyse her şey vardı. İkinci Dünya Savaşı’nın bunaltıcı gerçekliğinden bunaldığınız vakit, Berlin’in belki de en değişik müzelerinden birinde soluklanabilirsiniz. Yalnız fiyatı biraz pahalı. Yetişkin : 14 Euro

İndirimli : 9 Euro

Fakat bilet fiyatından ziyade bana en çok koyan şey eşyalarımızı dolaplara bırakmak zorunluydu ve Berlin’de gittiğim diğer müzelerin aksine dolapları kilitleyebilmek için iade edilmeyecek şekilde 1 ya da 2 Euro atmak zorundasınız. Bildiğiniz turist tuzağı yani, ben de düştüm… Yine de hoşunuza giden bir içeriği varsa, sonuçta bir kere göreceksiniz. Neden olmasın?

9. Berliner Dom

Berliner Dom, Berlin’in en büyük kilisesi, aynı zamanda da Almanya’daki Protestan Kilisesi’nin merkezi olarak geçiyor. 2. Dünya Savaşı’nda büyük oranda hasar görmüş ve restorasyonu 2002 yılına kadar sürmüş. Girişi €7, eğer katedrali gezmek isterseniz mutlaka tepesine de çıkıp Berlin’i kuş bakışı görme fırsatını değerlendirin. Gerçekten mimari açıdan görülmeye değer bir kilise. Şimdiye kadar yüzlerce katedral gördüm, en iyilerden biriydi.

10. Müzeler Adası

Spree nehri üzerinde bulunan adanın Kuzey bölümündeki yaklaşık 1 kilometrekarelik alana Müzeler Adası diyorlar. Burada Bode, Pergamon, Neues, Alta Nationalgalarie ve Altes, yani Berlin’in en bilindik 5 büyük müzesi, ve yukarıda bahsettiğim Berlin Katedrali var. Hemen bitişiğinde ise Contemporary Fine Arts ve Alman Tarihi Müzesi bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz üzere çılgggın bir turist yığını oluyor burada, eh, o güzeller güzeli 5 müze de o kadar turisti hak etmiyor diyemem. Eğer burayı gezecekseniz enn mantıklısı Museum Pass almak. 3 günlük Museum Pass’e 24 Euro ödeyip Berlin’deki çoğu müzeyi görebiliyorsunuz. Ya da sadece 1 günlük Müzeler Adası biletini 18 Euro’ya alabilirsiniz. Aman unutmayın, müzelerin çoğu pazartesi kapalı.

Museum Pass’in geçerli olduğu tüm müzelerin listesine ulaşmak için buraya tıklayın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s