Kotor Gezi Rehberi

Helloo! Ben sıklıkla yazı paylaşmaya devam etsem de aslında yaklaşık 4 aydır bilgisayarın başına oturup da yeni yazı yazmadım. Dersleri biraz daha ön planda tuttuğumdan, yazılar önceden hazır olsun ki sınav dönemlerinde bir de yazı yazmam lazım diye strese girmeyeyim dedim ve her ne kadar iyi bi fikir olarak görünse de biraz paslandım 😀 Bugün sizlere biraz Kotor’dan bahsedicem.

Tatile çıkmadan önce nerede kalalım nasıl yapalım nasıl edelim araştırırken tatilimizin büyük çoğunluğunu Budva’da mı yoksa Kotor’da mı geçirsek diye baya bir kararsız kalmıştık ve sonunda Budva’da daha uzun süre kalmaya karar verdik. Kesinlikle bunun sebebi Kotor’u daha az beğenmemiz falan değildi, daha ziyade Budva’da denize girmek için daha çok seçeneğimizin oluşu ve şehir merkezinde bulduğumuz uygun fiyatlı oda bizi cezbetti diyebilirim. Yani mesela o taraflara tekrar yolum düştüğünde, bu sefer Kotor’da kalmayı da çok isterim, hatta kalmaya karar vermiş olsak konaklayacağımız otelin linkini de şöyle bırakıyorum.

Budva’dan Kotor’a Geçiş

Budva’dan Kotor’a gitmek innnanılmaz kolaydı. Haritadan bakılınca arada  çok mesafe varmış gibi görünse de sadece yarım saatlik bir yolculuktan bahsediyoruz ve eğer İstanbul’da yaşıyorsanız bunun yalnızca Kadıköy’den Bağdat Caddesi’ne giderken harcayacağınız vakit kadar olduğunu söyleyebilirim. Kotor’a gideceğimiz günün önceki akşamı Budva’nın şehir merkezinde bulunan otogara gidip bilet aldık. Otobüs saatlerine internetten bakıp önceden karar vermiştik zaten, ama siz bizim kadar garantici değilseniz gideceğiniz günde de otobüs saatinden 15-20 dk önce gidip biletinizi de alabilirsiniz. Budva’dan Kotor’a gidiş bileti sadece €3. Fakat otogarda bilet kestireceğiniz kişi sizden fazlasını talep ederse mutlaka internetteki fiyatın €3 olduğunu söyleyin, çünkü kazıklamaya çalışabiliyorlar. Bizim bindiğimiz otobüs cidden eskilikten dökülüyordu artık ama en azından sadece yarım saatlik bir yol diye çok ciddiye almadık. Öyle çok konforlu bir yolculuk beklemiyor sizi yani sürpriz olmasın.

Kotor’a Ne Zaman Gidilir?

Hani sanki yılın her vaktinde Kotor’u görmüşüm gibi bir yorumda bulunmak istemem ama bence Kotor’a gidilmesi gereken en doğru zaman yaz. Deniz zevki çok göreceli orası kesin, ama bence Kotor’un suyu çok bi’ başka güzeldi. Zaten Karadağ tatilimiz boyunca en çok Sveti Stefan ve Kotor’da denize girmekten hoşlandık, hatta hiç denizden çıkmak istemedik desek yalan olmaz. Kotor’da havanın sıcak olması sizi bir tek Kotor Kalesi’ne çıkacaksanız zorlar, o mevzudan aşağıda kaleyi anlatırken bahsedicem.

Şehir İçi Ulaşım

Bu noktada yürümekten veya taksiye binmekten başka bir çareniz olmadığını üzülerek söylüyorum. Kotor’da gezilecek çoğu yer zaten Stari Grad yani Old Town’ın içinde olduğu için içeride yürürken çok bir problem yaşamazsınız, zaten yürümeden de nasıl gezeceksiniz güzelim dar sokakları değil mi? Old Town’ın dışında da ulaşım aracı olarak yalnızca taksi bulunuyor. Tıpkı Budva’da olduğu gibi burada da taksi ücretlerine dikkat etmelisiniz çünkü taksiciler cidden ederinin çok üzerinde bir para talep edebiliyorlar kısacık bir yolculuğa. Biz Kotor’a günübirlik gittiğimiz için sırtımızda sadece bir sırt çantamız vardı, dolayısıyla taksiye hiç binmedik ve sadece yürüdük. Bacaklarınıza güveniyorsanız ennn güzeli ama havanın da dehşet sıcak olduğunu unutmayın, yanınıza bi şişe soğuk su alın. Maazallah, hık hık der gidersiniz.

Nerede Denize Girilir?

Kotor genelde çok denize girilecek bir yer olarak önerilmiyor Karadağ’da koskoca Budva varken, ama biz nedense suyunu çok sevdik. Sadece günübirlik olarak geldiğimiz için uzaklara gitme şansımız olmadığından şehir merkezinde bulduğumuz, insanların oradan denize girdiğini gördüğümüz bir boşluktan denize girdik. Tamam kabul, süper temiz sayılmazdı. Fakat bir tık açıldığınızda her şey çok güzelleşiyor, söz. Zaten yüzdüğünüz manzara o kadar efsane ki denizden ziyade karşınızdaki görüntüye bakıp VAAAY BEE diyosunuz. Baktınız olmuyo, beğenemediniz, Kotor’a en yakın denize girebileceğiniz güzel yer Dobrota imiş, ancak bizim gitmeye fırsatımız olmadı. Bilemiyorum yani..

Kotor Kalesi

Kotor’a giderken bizi en çok heyecanlandıran şey kesinlikle Kotor Kalesi’ydi. Ben ki HİÇ haz etmem öyle fazlaca yürüyeyim, merdiven çıkayım veya spora dair herhangi bir şey yapayım; buraya çıkmak için belki aylar öncesinden kendimi şartladım. ÇÜNKÜ BÖYLE Bİ MANZARA O LA MAZ. Kale 260m  yükseklikte ve yaklaşık 1300 küsür basamak çıkmanız gerekiyor buraya ulaşmak için ama bence fotoğraftan da göreceğiniz üzere bu manzaraya KESİNLİKLE değer. Biz sabah 6da Budva’dan yola çıktık ki 7 gibi kaleye çıkmaya başlayabilelim diye. Malum hava alev alev olduğu için Temmuz sonu Karadağ’da, güneş ortalığı ısıtmaya başlamadan çıkalım ki işimiz daha kolay olsun, bayılma ihtimalimiz kalmasın. Bir de tabii kalenin açılış saati sabah 8 (açılıştan kasıt güvenliğin gelmesi). Güvenlik gelmeden kaleye tırmanmaya başlarsanız giriş ücreti olan €8 da vermek zorunda kalmazsınız. Biz hem canımızdan hem de paramızdan tasarruf için dedik ki erkenden çıkalım bu yola asdgdf. İyi ki de öyle yapmışız bu arada, biz kaleden inerken saat 10 civarına geliyordu ve çıkarken terlemediğimiz kadar inerken terledik sıcaktan. Kaleye çıkan merdivenler çok düzgün değiller, ben merdiven çıkma konusunda pek de usta olmayan bi kız olarak baya kenarlardan tutuna tutun çıktığım noktalar oldu. Bazı merdivenler de inanılmaz dikler, ve hani şaka yapmıyorum, cidden. Aşırı dikler ve aynı zamanda darlar. Tek kişi ancak geçebiliyor öyle yerlerden. Kaleye çıkan yolda(ve aslında genel olarak Kotor’da) bir sürü kedi görüyorsunuz enteresan bir şekilde, hayır ne işiniz var orada? Neden? En tepede baya rahat rahat oturan bi kediş bile gördük. Hatırladığım kadarıyla birileri orada onları besliyor ve o yüzden orada takılmak hoşlarına gidiyor. Yine de çıkmayın annem öyle yükseğe, düşersiniz ☹

Stari Grad (Old Town)

Kotor’un sur içini Budva’nınkinden ÇOK daha fazla beğendiğimi sanırım artık itiraf edebilirim. Budva’nın eski şehrinin dar sokaklarında gezmek de çok keyifliydi tamam kabul, ancak bir noktada bana Bodrum’un o adım bile attırmayacak kadar kalabalık çarşısını anımsatmıştı. Kotor’da işler biraz farklı, böyle orada bi İtalya havası almış gibi oldum. Balkonundan çiçekler sarkan taş evler, ara sokaklardaki renkler falan. Bir de benim için baya büyük bi artı olan şey çok fazla kedi olmasıydı. Kotor kedileriyle ünlü enteresan bir şekilde, enteresan dememin sebebi de Budva’yla aralarında yarım saat var ve evet Budva’da da biraz kedi var ama orada hiç kimse kedilerle asla ilgilenmezken Kotor’da sanki herkes kedilere aşıktı. Adım başı durup YAAAAAAAA diye kedi başı okşadığım için sanırım Kotor’un eski şehriyle biraz daha kaynaştım desem yalan olmaz.

Kedi Müzesi

Sürekli kedilerden bahsediyormuş gibi hissettim kendimi asfjdf. Evet, doğru okudunuz. Kotor’da bir kedi müzesi var. Gitmeden önce araştırırken yabancı bir kaynakta görüp şok olmuştum çünkü Türkçe kaynakların hiçbirinde böyle bir müze olduğundan bahsedilmiyordu ve bilmesem sanırım bulamazdım. Şansım o ki, biz gittiğimizde kapalı gününe denk geldiğimiz için giremedik. Ancak galiba girsek de beni biraz hayal kırıklığına uğratabilirdi çünkü içerde sadece böyle kedi kartpostalları, fotoğrafları falan varmış. Ben nedense daha orijinal bir şeyler bekliyordum ama I-ıh. Yine de ilgilenen olursa diye şöylece bir bahsedeyim dedim.

Yukarıda da söylediğim gibi biz Kotor’a günübirlik gittik, bu sebeple sadece 1 öğünümüzü burada geçirdiğimizden size ayrı bir yeme içme rehberi çıkaramadım. Ancak bahsetmek istediğim bir restoran var ki, hakkında hiçbir şey söylemesem gece vicdan yapıp uyuyamam o kadar.

 Che Nova

Normalde hep bir yerler gitmeden önce restoranı kafesi araştırırım ama Kotor’da artık ne oldu basiretim mi bağlandı bilemiyorum, elim bomboştu. Rastgele bir yer beğenip otururuz diye konuşmuştuk fakat sonra instagram hesabıma bir DM geldi… aman tanrım… o da ne… BİRİ RESTORAN ÖNERMİŞ. Hem de daha önce gidip çok beğenmiş. Her önerilene böyle heyecanlı yaklaşmıyorum elbet tabii ama Google görsellerden mekanın fotoğrafına bakınca dibim düştü çünkü deniz kenarıydı. Hemen o görseli görüyorsunuz yukarıda da zaten. Daha iyi bi seçeneğimiz de olmadığından dedik ki yani ne kadar kötü olabilir ki? Aksine, ben şinitzel erkek arkadaşım da pizza sipariş etmişti ve ikisine de tek kelimeyle ba-yıl-dık! Turistik bir bölgede olduğumuzdan zaten çok ucuz da bir hesap beklemiyorduk dolayısıyla iki kişi €18 gibi bir hesap ödedik, tatilinizi çok ucuz yollu tutmaya çalışıyorsanız burası pek uygun bi seçenek olmayabilir.

Bu yazıda yazdığım şeyler dışında aslında Kotor’da öyle çok çılgınca yapılacak bir şey de yok. Kotor’un yakınında bulunan Perast, Dobrota ve Herceg Novi de bence vaktiniz varsa kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Bizim vaktimiz kısıtlı olduğu için oraları göremedik ama bir daha gidersek o taraflara, ki çok beğendiğimiz için muhtemelen gideriz, bir dahaki sefere oraları da görmeden dönmeyi düşünmüyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s